Top

Vítej na svobodě!“ Slyším jako první větu od jordánského kapitána policejní stanice Mudawwara u hranic se Saudskou Arábií. 

„Jak to myslíte?“ Ptám se udiveně zjevně přepracovaného šéfa zdejšího okrsku. 

„No tady už nikdo nebude omezovat tvá práva jako v Saudské Arábii, ze které přijíždíš,“ vysvětluje kapitán.

„A proto jsem seděl tři hodiny na celnici a je mi odpíráno svobodně na svém kole pokračovat do Wadi Musa?“ Projevilo se mé sarkastické já.

„My tě nemůžeme pustit samotného, kvůli tvé bezpečnosti. Jsi první, kdo tudy takhle na kole přijel,“ zakončuje kapitán s novou vráskou, která se mu po mém příjezdu do Jordánska vyskytla na jeho čele.

Ačkoliv jsem argumentoval a snažil se udiveným strážcům jordánského zákona vysvětlit, že ke své přepravě používám bicykl, byla u zdejší policie rozpoutána akce nevídaných rozměrů. Místo, aby mě pustili k 8 Třešňáků* vzdáleným branám bájné Petry na svém dopravním prostředku, zorganizovali převoz mě a mého Apache z rajónu do rajónu pěti policejními vozidly. Cítil jsem se jako vězeň. Ona ta svoboda má ve světě totiž mnoho podob, jak mám štěstí ve svém životě sledovat. 

„Vítej na svobodě!“

Být v Jordánsku a nenavštívit Petru, to je jako navštívit Prahu a neprojít se po Karlovo mostě. Cítil jsem se jako Indiana Jones na výpravě. Člověk však musí nasadit na oči lidský filtr, neboť zájem o skalní město, které je zařazeno do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je obrovský a fotku Pokladnice chce každý zdejší turista. Jakkoliv turisticky „profláknutá“ Petra je, dýchá na Vás tady magická a tisíce let stará atmosféra, až se člověku podlamují kolena.

Od Petry z 1640 metrů nad mořem jsem sjel do -394 metrů pod mořem. Mrtvé moře je jedním ze symbolů Jordánska i Izraele. Slanost tohoto jezera dosahuje až k 33 %, což je více, než většina jezer na planetě a prakticky tak znemožňuje podmínky pro život. A co víc, je tady teplo! Po pár týdnech rozvazuju šálu a místo čepice nasazuju kšiltovku a vesele si šlapu úrodnou krajinou farmářů mezi dozrávajícími rajčaty, pomeranči a citrony. Má drahá polovička mi zahrabala na břehu jezera poklad, když zde byla s rodinou a přáteli před měsícem na dovolené a já tak po dvou měsících abstinence čichám ke skotské whiskey a čtu si psaní v lahvi. Jakoby tu byla! 

Arabská pohostinnost ve zdejším kraji opět úřaduje, když je mi nabídnuto ubytování ve stanu místního učitele angličtiny. O pár Třešňáků na sever na mě mává od garáže Ahmed. Opravuje tady karoserie ojetinám, kterých je na jordánských poničených komunikací více než dost. U Ahmeda jsem nakonec zůstal dvě noci. Jeho rodina mě hostila jako bych byl jejich vlastní. S Ahmedovo dvěma bratry Mohammedem a Hasanem jsme se vydali na průzkum řeky Zarka stékající z hor na východě. Jen velice nerad se mi opouštělo tuto přátelskou rodinku, u které jsem měl vždy plný žaludek. 

Má cesta vedla dál na sever k hranicím s Izraelem. Během třech hodin této cesty jsem poznal, jak kontroverzní Jordánsko dokáže být. Dostalo se mi pozvání na čaj od obchodníka na ulici, a když jsem ho s úsměvem opouštěl, ucítil jsem bodavou bolest v pravém rameni, na které dopadl kámen vržený mladým mužem. Úsměv na tváři se zkřivil v nechápavý výraz, ale rozhodl jsem se nereagovat a klidně pokračovat v jízdě. O pár kilometrů dál letěl kolem mě další kámen od výrostka a potyčka s asi dvacetiletým klukem, který mi naschvál zatarasil cestu. Na takové jednání jsem doposud na Arabském poloostrově nebyl zvyklý a rázem jsem chtěl být doma v bezpečí na kanape a číst si Bukowskiho. 

Jenže po potyčce najednou přišlo od silnice pozvání na oběd, uvařený na ohni u rajčatového skleníku. S plným žaludkem a novou energií se rychle zapomene na chmury, byť staré pár desítek minut. Bohužel, než se mi podařilo došlapat k hranicím s Izraelem, hozených kamenů přibývalo a nálada klesala k bodu mrazu. Jordánsko jsem opustil s jistou úlevou. Hurá do Izraele.

* 1 Třešňák = 20 km 

Comments:

 • Jimmy Roy

  September 14, 2018

  Lorem ipsum dolor sit amet, usu ut perfecto postulant deterruisset, libris causae volutpat at est, ius id modus laoreet urbanitas. Mel ei delenit dolores.

  reply...
  • Loretta Shelton

   September 14, 2018

   Te natum nihil propriae pro. Et mei modus sanctus mnesarchum. Affert nominavi atomorum mea ut, has agam iisque impedit ut, omittam.

   reply...
 • Myra Hunt

  September 14, 2018

  Ad causae vocibus nam, sit doming senserit pericula ut. Eum sanctus labores te.

  reply...

post a comment