Top

Saudská Arábie se otevřela světu. Od konce loňského roku začala vydávat turistická víza pro řadu evropských států, mezi které se patří i Česká republika. Víza se dají sehnat snadno elektronickou cestou, platí na 90 dní od vstupu do země a jsou vícevstupová. Právě tyto informace byly jedním z důvodů, proč jsem se se svým Apachem ocitl na Arabském poloostrově. Vždyť kromě byznysmenů Království Saudské Arábie mnoho turistů dodnes nenavštívilo. Natož na kole…

Na hraničním přechodu Al Batha si skupina celníků nad šálkem čaje podezřele prohlíží můj pas a se zaujetím se zastavuje nad stránkou, kde je nalepené 7 let staré íránské vízum. Saudská Arábie je s Íránem ve při, a tak se obávám, co bude následovat. „Petr Čech! Ten je tam od vás co? Ten brankář, jak má tu divnou masku na obličeji!“ Dostávám do ruky čaj, razítko do pasu a napjatá atmosféra polevuje. Zase mě ti čeští kluci fotbalistický pomohli!

První etapa od hranic se Spojenými Arabskými Emiráty do hlavního města Rijádu vede písečnou pouští. Když porovnám poušť v Saudské Arábii a Saharu v Mauritánii, depresivnějším dojmem na mě působí právě ta na arabském poloostrově. Nejspíš je to dané tím větrem, který neustále fouká proti mně a zanáší mi zrnka písku na místa, kam to člověk nemá rád. Jakmile se člověk ocitne v poušti, dolehne na něj tíha její rozlehlosti. Miliard zrnek písku přesýpajících se po staletí z místa na místo jako věčně rozbouřený žlutý oceán. Ten vítr mi k uším nese zvuky jedoucí lokomotivy. Neustále mám tendenci se rozhlížet a hledat pouštní express.

„Petr Čech! Ten je tam od vás co? 

Nový rok jsem oslavil s partou Jemenců na skoro zasypané pouštní benzince. V Saudské Arábii žije kolem 5 milionů přistěhovalců za prací. Převážně se jedná o Indy, Pákistánce a Súdánce. Ovšem ochotu přátelsky pomoci v tomto pouštním státě vídám od všech národností. Dlouhé vzdálenosti mezi vesnicemi či malými městy a velká spotřeba vody (až 4 litry denně) zapříčiňuje její nedostatek. Řidiči kamionu často zastavují, aby se zblízka podívali na toho Sáhiba, se kterým cloumá vítr na jeho železném oři, a když zjistí, že nemá vodu, rozdělí se s ním o tu svou.

 Ochota zdejších lidí nezná mezí. Na cestě mě obdarovávají čerstvými datlemi ze svých vlastních farem z pouštních oáz, kde kromě velbloudů občas chovají například také holuby. U města Unayzah, kolem kterého v ten den projížděl slavný závod Dakar, který poprvé v historii zamířil na Arabský poloostrov, se mi dostalo pocty k pozvání na oběd od Sultana. Na své farmě v závětří rozdělal skromný ohýnek a na počest nově objeveného přátelství z pouště upekl dva páry holoubat. „Tohle je ten nejlepší zdroj energie pro tvé další kilometry na kole,“ poučuje mě Sultan nad pečínkou.

Na severu země se více daří farmářům se svými datlovými plantážemi. Z písku se stává převážně kamenitá oblast s tajuplně vzhlížejícími skalami různých bizarních tvarů. Jedna z těch nejslavnějších a nejnavštěvovanějších je Elephant rock, která ze správného úhlu připomíná slona. Kolo skřípe, ale drží se pod neustálým vystavením větru a písku. Mazat ho nemá v těchto podmínkách smysl. Na pořádnou údržbu bude muset počkat do lepšího prostředí.  

Asi dva dny jízdy od města Tabuk jsem dlouhou dobu v poušti nemohl najít vhodné místo v závětří pro svůj stan, kde bych mohl přes noc ulehnout. Po skoro nekonečném hledání jednotvárnou krajinou při zapadajícím slunci se mi na západě asi 3 kilometry od hlavní cesty zableskl v očích bílý stan. Vyrazil jsem tedy suťoviskem k němu a objevil tam súdánského velbloudáře se svým stádem připraveným na mrazivou pouštní noc, kdy teplota klesá k nule. Uvnitř stanu mi na zemi udělal místo na spaní, půjčil přikrývku a podělil se o čerstvé velbloudí mléko, které ohřál na skromném ohništi. Já dovezl pytel datlí a pomerančů. Ten večer se hodovalo a děkovalo hvězdám, za ten okamžik. Ačkoliv jsme si nerozuměli ani slovo, oba jsme věděli, co ten druhý potřebuje. To je totiž jazyk pouště. 

Comments:

 • Myra Hunt

  September 14, 2018

  Lorem ipsum dolor sit amet, usu ut perfecto postulant deterruisset, libris causae volutpat at est, ius id modus laoreet urbanitas. Mel ei delenit dolores.

  reply...
  • Jimmy Roy

   September 14, 2018

   Te natum nihil propriae pro. Et mei modus sanctus mnesarchum. Affert nominavi atomorum mea ut, has agam iisque impedit ut, omittam.

   reply...
 • Loretta Shelton

  September 14, 2018

  Ad causae vocibus nam, sit doming senserit pericula ut. Eum sanctus labores te.

  reply...

post a comment